poniedziałek, 30 marca 2020

Kocie Rekordy


Kocie Rekordy

Najstarszy kot, o którym wiadomo, odszedł z tego świata w roku 1939 w wieku 36 lat (średnia długość życia kota wynosi 17 lat). Nazywał się Puss i należał do niejakiej pani Holway z hrabstwa Devon w Wielkiej Brytanii.
Największym kotem domowym był Himmy należący do mieszkańca Queensland w Australii - Thomasa Vyse'a. Himmy pod koniec swego życia (w 1986 roku) osiągnął wagę 21,3 kg. Jego wysokość w kłębie wynosiła 38 cm., a długość prawie metr.
Najmniejszy kot domowy nazywa się Tinker Toy i jest własnością państwa Taylorville z Illinois (USA). Należy on do rasy kotów himalajskich. Jego wysokość wynosi 7 cm, a długość 19 cm.
Największej ilości potomstwa doczekała się kotka o imieniu Dusty z Bonham w Teksasie (USA). W ciągu 17 lat swojego życia (do roku 1952) urodziła 420 kociąt.
Najstarszą kocią mamą była Kitty należąca do Johna Johnstone'a z Wielkiej Brytanii. Swoje ostatnie kocięta urodziła w 1987 roku w wieku 30 lat. W sumie w ciągu całego swojego 32-letniego życia urodziła ona 218 kociąt.
Największy koci miot liczył 19 kociaków. Rekord ten został zanotowany w 1970 roku i należy do kotki syjamskiej, będącej własnością V. Gane'a z Church Westcote w Wielkiej Brytanii.
Najlepszą "łapaczką myszy" była kotka należąca do gorzelni Glenturret Distillery Ltd. w Crief, w Wielkiej Brytanii. Kiedy umarła w roku 1987 w wieku 24 lat, suma upolowanych przez nią myszy wynosiła 28 899. Daje to średnią trzech upolowanych myszy dziennie.


Image - Lev Bartenev 

Koty i przesądy

Przesądy z różnych stron świata

Mimo iż mamy już koniec dwudziestego wieku, wciąż wiele osób wierzy, że czarny kot przebiegający przez drogę oznacza pecha. Czasami nawet stateczni i poważni obywatele na widok czarnego kota, który właśnie przeciął im drogę, zatrzymują się i czekają, aż ktoś inny pierwszy przekroczy "feralną" linię.

Na tej stronie znajdziesz kilka mało znanych przesądów pochodzących z różnych krajów.
  • Kichanie kota to dobry omen dla osoby, która je usłyszy. - włoski przesąd
  • Kto nocą zobaczy białego kota, powinien mieć się na baczności. - przesąd amerykański
  • Sen o białym kocie to zapowiedź szczęścia. - przesąd amerykański
  • Jeżeli kot myje się za uszami, to znak, że będzie padało. - przesąd angielski
  • Przekraczanie strumienia z kotem na rękach przynosi pecha. - przesąd francuski
  • Obcy czarny kot na werandzie oznacza pomyślność i dobrobyt. - przesąd szkocki

Wiek kota przelicznik


Czy wiesz...
jak obliczyć wiek kota?

Generalnie koty żyją dłużej niż psy.
Średnia długość życia kota waha się od 12 do 14 lat, choć nie należą do rzadkosci koty dożywajace nawet do ponad 20 lat.

Długość życia naszych futrzanych ulubieńców zależy od wielu czynników takich jak m.in. tryb życia (koty "wychodzące" żyją średnio tylko 8 lat).  

Odżywianie, opieka weterynaryjna, czynniki genetyczne itd. - to wszystko ma wielkie znaczenie.
Przyjęło się uważać, że siedmioletni kot to "kot w średnim wieku", a dziesięcioletni to już niestety - staruszek.




Poniższe zestawienie pomoże Ci przeliczyć wiek kota na "ludzki" wiek.



Wiek kota: ............Wiek człowieka:


6 miesięcy...................................10 lat
8 miesięcy...................................13 lat
1 rok...........................................15 lat
2 lata........................................24 lata
4 lata........................................32 lata
6 lat............................................40 lat
8 lat............................................48 lat
10 lat..........................................56 lat
12 lat........................................64 lata
14 lat........................................72 lata
16 lat..........................................80 lat
18 lat..........................................88 lat
20 lat..........................................96 lat
21 lat........................................100 lat

Fakty i mity

Fakty i mity
Kot zawsze spada na cztery łapy.
Kot powinien codziennie pić mleko.

Czy te dwa powszechnie znane i często powtarzane stwierdzenia są prawdziwe? Właściwa odpowiedź na to pytanie brzmi NIE.

Oto najczęściej powtarzane mity na temat kotów.

Mit: Kot zawsze spada na cztery łapy.
Fakt: O ile koty instynktownie spadają nogami w dół i mogą przetrwać upadek z dużej wysokości, może się również zdarzyć, że w wyniku takiego "lotu" kot połamie sobie kości. Odpowiednie zabezpieczenie balkonu i okna może zapobiec nieszczęśliwym upadkom.

Mit: Kot powinien codziennie pić mleko.
Fakt: Koty zazwyczaj lubią mleko ale go nie potrzebują, jeżeli są właściwie odżywiane. Niektóre koty mogą nawet nabawić się biegunki, jeżeli wypiją go zbyt dużo. Jeżeli zamierzamy w ogóle podawać kotu mleko - to tylko w małych ilościach i niezbyt często.

Mit: Kastrowane koty automatycznie przybierają na wadze.
Fakt: Podobnie jak ludzie, koty tyją, gdy za dużo jedzą i nie zażywają ruchu. Jeżeli kot zostanie wykastrowany w chwili, gdy jego zapotrzebowanie energetyczne ze względu na rozwój jest jeszcze dosyć duże, isntieje niebezpieczeństwo, że pozostanie przy swoich zwyczajach żywieniowych i szybko utyje. Właściciele kotów przede wszystkim nie powinni przekarmiać swoich pupilków.

Mit: Koty nie chorują na wściekliznę.
Fakt: Wszystkie ssaki, włączając w to koty, mogą chorować na wściekliznę. Podobnie jak psy, koty należy regularnie szczepić przeciw tej chorobie.

Mit: Koty trzymane w domu nie mogą się niczym zarazić.
Fakt: Pomimo przebywania w zamkniętych pomieszczeniach, koty są wciąż narażone na kontakt z zarazkami przenoszonymi drogą powietrzną lub przyniesionymi przez ich właściciela na obuwiu lub ubraniu. Nawet najbardziej "domowe" koty czasem opuszczają swoje siedziby i są wówczas narażone na styczność z różnymi chorobami i pasożytami poprzez kontakt z odchodami innych zwierząt.

Mit: Koty zarażają się tasiemcem poprzez zjedzenie zepsutego pożywienia.
Fakt: Zwierzęta domowe zarażają się tasiemcem poprzez połykanie pcheł, noszących w sobie tego pasożyta. Koty mogą się też zarazić zjadając zainfekowane myszy lub inne drobne zwierzęta.

Mit: Dodawanie czosnku do karmy kotów pomaga w zwalczaniu pasożytów przewodu pokarmowego.
Fakt: Czosnek może poprawić walory smakowe kociego jedzenia, ale nie ma żadnego wpływu na robaki żyjące w jego przewodzie pokarmowym. Najskuteczniejszą metodą jest uczciwe leczenie za pomocą środków przepisanych przez weterynarza.

Mit: Kobiety w ciąży nie powinny trzymać kotów.
Fakt: Niektóre koty mogą być zarażone toksoplazmozą, która może mieć zły wpływ na rozwój płodu w łonie matki. Ginekolodzy ciągle jeszcze zalecają przyszłym matkom pozbycie się kota, jednak nie jest to konieczne, ponieważ pierwotniaki rozwijają się tylko w kale kota. Ciężarna kobieta może się nimi zarazić bezpośrednio lub pośrednio, np. kiedy przetrze usta ręką, którą uprzednio usuwała kocie odchody z kuwety. W zupełności wystarczy aby przyszła matka unikała kontaktu z kocią "ubikacją" i scedowała obowiązek jej czyszczenia na innego z domowników.

Mit: Zmysł równowagi kota jest ulokowany w jego wąsach.
Fakt: Kot używa wąsów jako "czujników" do badania otoczenia, a nie do zachowywania równowagi.

Mit: Zwierzęta leczą swoje rany liżąc je.
Fakt: W rzeczywistości lizanie może tylko spowolnić proces gojenia i spowodować większe uszkodzenie rany.

Mit: Każda kotka przynajmniej raz w życiu powinna mieć młode.
Fakt: To całkowicie wyssane z palca przekonanie spowodowało już w kocim istnieniu nieskończenie wiele cierpień. Olbrzymie masy włóczących się kotów, wyrzucone, utopione lub otrute kociaki oraz wiecznie przepełnione schroniska dla zwierząt to skutki braku kontroli nad rozmnażaniem się kotów. Poza tym ciąża u kotki może być czynnikiem, który ujawni ukryte dotąd choroby. Nie istnieją żadne medyczne przesłanki ku temu, aby kotka rodziła "dla zdrowia".

Hybrydy

Hybrydy w świecie dzikich kotów

Hybryda (mieszaniec, hybryd) - to osobnik powstały w wyniku skrzyżowania dwóch organizmów rodzicielskich należących do odrębnych taksonów (ras, odmian, podgatunków a nawet gatunków).
Możliwość krzyżowania różnych gatunków wielkich kotów z rodzaju Panthera znano już w starożytności. Pliniusz Starszy pisał o takich hybrydach w Naturalis historia. Karol Darwin w The Variation Of Animals And Plants Under Domestication wspomina o udokumentowanych przypadkach łatwego krzyżowania lwów z innymi dużymi Felidae. W odróżnieniu od większości innych hybryd żeńskie krzyżówki kotowatych są zazwyczaj płodne. Wielkie koty (Pantherinae) nie krzyżują się w warunkach naturalnych z małymi kotami (pozostałe Felidae).

Krzyżówki dużych kotów były często uzyskiwane z hodowli w ogrodach zoologicznych, ośrodkach badawczych i prywatnych menażeriach. Cieszyły się dużym powodzeniem jako obiekty badań, ciekawostki zoologiczne prezentowane także w cyrkach i prywatnych kolekcjach, często oferowane jako zwierzęta domowe. Obecnie odchodzi się od celowego krzyżowania ze względu na potrzebę zachowania czystych linii genetycznych oraz kontrowersje natury etycznej. Hybrydy są jeszcze rozmnażane w prywatnych hodowlach oraz w chińskich fermach i ogrodach zoologicznych.


Niektóre zwierzęce hybrydy międzygatunkowe wśród kotów:
lygrys - hybryda lwa i tygrysicy, 
tigon - hybryda lwicy i tygrysa (najczęściej syberyjskiego), 
leopon - hybryda lwicy i lamparta, 

Lygrys (ang. Liger z połączenia słów lion i tiger) to krzyżówka tygrysicy i lwa. Podobnie jak tyglew (tigon), nie występuje w naturze, i jest skutkiem przypadkowego lub celowego krzyżowania zwierząt w niewoli.

Lygrysy (w przeciwieństwie do tigonów) rosną zwykle do rozmiarów większych niż tygrysy, i znacznie większych niż lwy. Są największymi współcześnie żyjącymi kotami. Samica może osiągnąć nawet 320 kg masy i gługość ciała ok. 3 metrów. W niewoli żyją ok. 15-20 lat. Samce są bezpłodne, ale samice są zdolne do urodzenia potomstwa.



Tyglew (ang.Tigon z połączenia słów tiger i lion) (Panthera tigreo Delano, 2006) to krzyżówka lwicy i tygrysa. Gatunek ten nie występuje w naturze - tigony są efektem celowego lub przypadkowego krzyżowania zwierząt żyjących w niewoli. Podobnie jak w przypadku lygrysów, samce tigonów są bezpłodne, ale samice często mogą mieć potomstwo. Znany jest przypadek samicy o imieniu Noelle, która urodziła młodego "ti-tigona", którego ojcem był tygrys.
Tigony są mniejsze od lygrysów, rzadko osiągają rozmiary większe niż rodzice. Prawdopodobnie jest to spowodowane obecnością hamującego wzrost genu obecnego u lwicy, co jest skutkiem rywalizacyjnej strategii reprodukcyjnej lwów. Osiągają masę ciała ok. 140 - 180 kg. Mają zwykle płową lub rudawą sierść z delikatnymi prążkami (jak u tygrysów) i cętkami (jak u młodych lwów).
Zwierzęta takie jak tigony czy lygrysy często są bardziej podatne na choroby, niż gatunki występujące naturalnie. Jest to jeden z powodów, dla których ludzie zajmujący się ochroną zagrożonych gatunków walczą z hodowaniem hybryd.


Leopon - hybryda lwicy i lamparta. Głowa tego pięknego zwierzęcia pochodzi od lwa, a reszta ciała zawiera podobieństwa do ciała lamparta. Zwierzęta są większe od lampartów i lubią wspinać się po drzewach. Uwielbiają wodę.

Pierwszy udokumentowany przypadek pojawienia sie leopona miał miejsce w 1910 w Indiach.





Dla ciekawskich więcej hybryd i fakty na ten temat:

Kocie fakty

Ciekawe fakty o kotach

  • Koty mają po pięć palców u każdej z przednich łap, ale u tylnych tylko po cztery.
  • Wbrew powszechnemu przekonaniu, koty to zwierzęta towarzyskie. Jeżeli przebywają wśród ludzi, reagują kiedy się do nich mówi i potrafią na swój sposób odpowiadać. Cieszy je towarzystwo człowieka.
  • Kocica pozostawiona sama sobie może mieć młode cztery razy w roku. W każdym miocie rodzi się trzy do pięciu kociąt. Dlatego koty, które nie są przeznaczone do celów hodowlanych należy wykastrować lub wysterylizować.
  • Wszystkie kocięta rodzą się ślepe i bezzębne, z zamkniętymi przewodami słuchowymi. Tuż po otwarciu oczy kociąt są zawsze niebieskie, bez względu na rasę. Właściwy ich kolor pojawia się dopiero po około 12 tygodniach. 
  • Dobrze traktowane koty mogą dożyć dwudziestu lat lub nawet przekroczyć ten wiek. 
  • Kot nie widzi tego, co znajduje się bezpośrednio przed jego nosem. Dlatego często nie może znaleźć małych kawałeczków (np. jedzenia) na podłodze.
  • Gen odpowiedzialny za rude ubarwienie sierści kota jest powiązany z jego płcią i znajduje się w chromosomie X (gen determinujący płeć). Może on dać barwę rudą lub czarną. Tak więc, samice kota domowego, które mają dwa chromosomy X, mogą mieć w swoim ubarwieniu zarówno czarny jak i rudy kolor. Natomiast kocury, posiadające tylko jeden chromosom X nigdy nie będą mogły poszczycić się kombinacją tych dwóch kolorów.
  • Jeżeli jednak u samczyka kota wystąpi rudo-czarne ubarwienie, to oprócz tego, że będzie on niezwykłym unikatem, na pewno okaże się też bezpłodny. Aby uzyskać w swoim umaszczeniu zarówno barwę rudą jak i czarną, kocur musi posiadać parę żeńskich chromosomów X determinujących płeć kota. Ta wyjątkowa kombinacja uczyni go bezpłodnym.
  • Krew kotów dzieli się na grupy tak jak krew ludzka. Zdecydowana większość kotów (ok.99%) ma grupę krwi A. Grupa B występuje najczęściej u kotów konkretnych ras (głównie u persów, kotów abisyńskich i kotów brytyjskich krótkowłosych). Grupa krwi AB jest u kotów wyjątkową rzadkością.
  • Kolor oznak na futrze kotów syjamskich jest warunkowany przez temperaturę. Rejony ciała bardziej narażone na działanie zimna (nos, łapy, ogon) są ciemniejsze.
  • Małe kotki syjamskie rodzą się całkowicie białe z powodu "upału" panującego w macicy matki przed ich narodzinami. To ciepło powstrzymuje ciemnienie oznak na futrze kociaków.
  • Istnieje wiele mitów na temat kotów. Jeżeli chcesz zweryfikować niektóre z nich - odwiedź tę stronę.
  • Ludzie, którzy są uczuleni na koty, w rzeczywistości są uczuleni na kocią ślinę lub drobinki naskórka osadzające się na sierści. Jeżeli kot jest często kąpany, alergicy znacznie lepiej znoszą jego obecność.
  • Bieżące badania wykazują, że alergeny u kotów są powiązane z ich gruczołami zapachowymi. Koty mają takie gruczoły na twarzy oraz u nasady ogona. Ponieważ najwięcej zapachów wytwarzają samczyki, alergicy powinni najlepiej tolerować wysterylizowane samiczki.
  • Koty nie myślą, że są małymi ludźmi. Myślą, że my jesteśmy dużymi kotami.To w wielu przypadkach wpływa na ich zachowanie.
  • Koty narażone są na choroby dziąseł oraz próchnicę. Ich zęby powinny być czyszczone przez weterynarza raz do roku.
  • Koty, zwłaszcza w starszym wieku, mogą chorować na raka. W wielu przypadkach leczenie może przynieść dobre rezultaty.
  • Większość kotów nie ma rzęs.
  • Kotom nie należy podawać do picia krowiego mleka, gdyż większość dorosłych kotów nie przyswaja zawartej w nim laktozy, co może być przyczyną biegunki.
  • Koty nie mają obojczyka. Ten "brak" sprawia, że mogą wciskać się we wszystkie szczeliny, przez które może przejść ich głowa.
  • Koty, które mają białe futro i jasną skórę na uszach są bardzo wrażliwe na promienie słoneczne. Częste przebywanie na słońcu może spowodować u nich raka skóry. Zdarzały się przypadki, że trzeba było usuwać kotom duże fragmenty zaatakowanej nowotworem tkanki na uszach. Aby zapobiegać takim przypadkom, można smarować uszy kota filtrem słonecznym, lub - co lepsze - trzymać kota w domu. 
  • Koty mogą nabawić się tasiemca poprzez zjadanie pcheł. Inną drogą zakażenia się tym pasożytem mogą być upolowane myszy. Jeżeli Twój kot złapie mysz, najlepiej jest odebrać mu jego zdobycz.
  • Wiele osób obawia się zarażenia się od kota toksoplazmozą. Choroba ta może rozwinąć się u ludzi, ale znacznie poważniejszym problemem są defekty płodu, które może ona wywołać. Toksoplazmoza jest  powszechną chorobą u kotów i wywołujące ją pierwotniaki często znajdują się w kocich odchodach. Najczęstszą przyczyną jej występowania u kotów jest zjadanie przez nie surowej, bądź niedogotowanej (krwistej) wołowiny. Aby jej unikać, kobiety w ciąży oraz osoby o obniżonej odporności nie powinny dotykać kociej toalety.
  • Koty mają tzw. trzecią powiekę. Zapobiega ona wysychaniu oczu oraz powstawaniu innych uszkodzeń. Kiedy kot jest chory, jego trzecia powieka często zamyka się połowicznie, co jest łatwo zauważalne dla jego właściciela.
  • Można odgadnąć nastrój kota patrząc w jego oczy. Przestraszony lub podekscytowany kot ma duże i okrągłe źrenice. U zdenerwowanego kota źrenice są zwężone. Rozmiar źrenicy zależy w równym stopniu od emocji, co od natężenia światła. 
  • Ciąża u kotki trwa 58 - 65 dni.
  • Koty mogą spać do 15 godzin dziennie. To czyni z nich jedne z największych śpiochów wśród ssaków. 
  • Kot potrafi skakać siedem razy wyżej, niż wynosi jego własna wysokość. 
  • Jeżeli kot bardzo się spieszy, może biec z prędkością około 50 km/h.
  • Niektóre kocieta rodzą sie z dodatkowymi palcami. Wada ta mnazywana jest polidaktylią i nie przeszkadza zbytnio w normalnym funkcjonowaniu.
  • Ciało kotów pokryte jest gęstymi włosami okrywowymi, które chronią przed wpływem zmiennej pogody i z włosów puchowych, które formują krótki, miękki podszerstek.
  • Powszechnie uważa się, że koty nie rozróżniają kolorów. Jednak ostatnie badania wykazały, że rozróżniają one na pewno niebieski, zielony i czerwony.
  • Większość białych kotów o niebieskich oczach jest głucha. Białe koty, u których tylko jedno oko jest niebieskie, są głuche na ucho znajdujące się po stronie niebieskiego oka. Przypadłość ta nie dotyczy kotów o oczach zielonych lub pomarańczowych.
  • Gdy kot skacze, poduszeczki znajdujące się na jego łapach działają przy lądowaniu jak amortyzatory.
  • Kocia mama sama uczy swoje młode, jak korzystać z kuwety.
  • To jak traktowane są koty we wczesnym dzieciństwie wpływa na ich późniejsza osobowość.
  • Wykastrowane kocury żyją średnio o 3 lata dłużej od niekastrowanych.
  • W przeciwieństwie do psów koty nie lubia słodyczy, choć niektóre liżą ciastka i owoce.
  • Wiele popularnych roślin trzymanych w domu i ogrodzie stanowi truciznę dla kota. Listę tych roślin znajdziesz na tej stronie.
  • Inne popularne "trucizny" to czekolada i aspiryna. Spośród czekolad, najbardziej niebezpieczna jest pieczona czekolada (np. polewa ciasta).
  • Przeciętny koci posiłek to ekwiwalent pięciu myszy.
  • Przodkiem wszystkich kotów domowych jest afrykański dziki kot, który wystepuje do dnia dzisiejszego.
  • W starożytnym Egipcie zabicie kota było przestępstwem, za które groziła kara śmierci. Jeżeli kot umarł śmiercią naturalną, na znak żałoby wszyscy członkowie rodziny, do której należał kot musieli golić brwi.
  • Również w starożytnym Egipcie koty były mumifikowane i składane do grobowców. W czasie prac wykopaliskowych w pewnym starożytnym mieście natrafiono na 300 000 mumii kotów.
  • W średniowieczu koty, podobnie jak czarownice, palono na stosach.
  • Pierwsza wystawa kotów odbyła sie w Londynie w 1871 roku.
  • Obecnie zarejestrowanych jest około 100 ras kotów domowych.
  • Koty nie lubia krzyków i gwałtownych ruchów, nie powinno się więc wybierać ich na pupili małych dzieci.
  • Koci słuch jest niezwykle czuły. Pozwala mu to słyszeć dźwięki o dwie oktawy wyższe niż słyszy człowiek.
  • Głaskanie kota łagodzi stres, a jego mruczenie działa uspokajająco.
  • Kot niekiedy okazuje uczucie przynosząc właścicielowi zabitą zdobycz. Jednak niektóre koty robią to, gdyż uważają swoich właścicieli za nieudolnych łowców (niczym kocięta), których należy karmić i nauczyć polować.
  • Koty posiadają dodatkowy zmysł - połączenie zmysłu powonienia i smaku i dodatkowy receptor, tzw. organ Jacobsona w górnej części podniebienia. Cząsteczki zapachowe osiadają na języku, który po przyciśnięciu do błony śluzowej organu Jacobsona, wysyła impulsy nerwowe do mózgu.
  • Koty są szczególnie wrażliwe na cząsteczki zapachów zawierające azot i unikają miejsc, w których one występują. Podobnie nie znosza mocno chlorowanej wody z kranu oraz nie lubią jeść z naczyń, które pachną detergentami.
  • Koty poświęcają swojej toalecie blisko trzecią część dnia.
  • Niektóre koty nadużywaja zabiegów pielęgnacyjnych, co może doprowadzić do poważnych problemów takich jak zapalenie skóry, utrata sierści czy skołtunienie futerka.
  • Napoleon I bał sie kotów.
  • Abraham Lincoln uwielbiał koty. W białym domu miał ich czwórkę.
  • Kot ma po cztery rzędy wąsów po każdej stronie pyszczka.
  • Koty można nauczyć chodzenia na smyczy, choć wymaga to cierpliwości i regularnych treningów. Im młodszy kot, tym szybciej osiągniemy rezultaty.
  • Mruczenie nie zawsze jest u kotów oznaką zadowolenia. Koty mruczą również, gdy są chore, bezbronne (aby ubobruchać przeciwnika), koty dominujące mruczą, kiedy podchodzą do innych w przyjaznych zamiarach.
  • Kocimiętka działa na większość kotów podobnie jak marihuana na ludzi.
  • Spośród wszystkich gatunków kotów jedynie kot domowy potrafi podczas chodzenia trzymać ogon w pozycji horyzontalnej.
  • Zadowolony kot trzyma ogon wysoko uniesiony do góry.
  • Prawie 10% wszystkich kości kota znajduje się w jego ogonie.
  • Kocie rodziny najlepiej czują się w parzystych grupach.
  • Puls kota wynosi 110-170 uderzeń na minutę. Najłatwiej wyczuć go w miejscu, gdzie tylna łapa łączy sie z tułowiem.
  • Kąt widzenia kota wynosi około 185 stopni.
  • Mainkuny są około 4-5 razy większe od kotów singapurskich, które należą do najmniejszej rasy świata.
  • Gepardy to jedyne koty, które nie mogą chować pazurów.
  • Najwrażliwsze włosy na ciele kota to wąsy, brwi oraz włosy znajdujące się pomiędzy poduszeczkami palców.
  • U ludzi i kotów te same rejony mózgu odpowiedzialne są za emocje.
  • Mózg kota bardziej przypomina ludzki niż psi.
  • W ciele kota znajduje się 206 kości, w ciele człowieka - 230.
  • Oto jak brzmi słowo kot w niektórych językach świata:


    angielski: cat
    francuski: le chat
    niemiecki: katze
    włoski: gatto
    hiszpański/portugalski: gato
    ukraiński: kotuk
    fiński: kissa
    rosyjski: koszka
    grecki: gata
    szwedzki/norweski: katt
    islandzki: kottur
    rumuński: pisica
    litewski: katinas



    czeski: kocka
    słowacki: macka
    flamandzki: kat
    armeński: gatz
    chiński: mao
    arabski: biss
    Hawaje: popoki
    malajski: kucing
    japoński: neko
    esperanto: kato
    łacina: cattus
    turecki: kedi
    bułgarski: kotka

Aforyzmy i cytaty

Aforyzmy i cytaty
z kotem w tle


" ...zwierzę o wyglądzie rzezimieszka (cóż na to poradzić, że koty zawsze tak wyglądają? Nie bierze się to bynajmniej stąd, że są fałszywe, lecz stąd, że obawiają się, by ktoś potężniejszy od nich - pies albo człowiek - nie uczynił im krzywdy. Skrzywdzić kota jest bardzo łatwo, ale wierzcie mi, żaden to honor, żaden!)..."
Michał Bułhakow
"Najmarniejszy kot jest arcydziełem. "
Leonardo da Vinci
"Ludzie, którzy nienawidzą kotów, w swoim następnym życiu wrócą jako myszy."
Faith Resnick
"Czym właściwie jest kot? Korektą dzieła stworzenia. Gdy Pan Bóg stworzył mysz, powiedział sobie: << O, chyba się zagalopowałem! >> Tak więc kot jest w pewnym sensie poprawką błędnej myszy. Kot i mysz stanowią dowód na to, że obcujemy dziś z dziełem stworzenia w wydaniu przejrzanym i poprawionym."
Wiktor Hugo
"Obcując z kotem, człowiek ryzykuje jedynie to, że stanie się wewnętrznie bogatszy."
Colette
"Gdyby tak człowieka skrzyżować z kotem, człowiekowi wyszłoby to na dobre, ale kotu by z pewnością zaszkodziło."
Mark Twain
"Kot, w ujęciu współczesnym, wzbogaca wielki czy też mały ludzki świat o nowy wymiar, a wyrażając to w sposób możliwie najgłupszy, ale modny: kot otwiera nam oczy na kocie rozumienie świata."
Eugen Skasa - Weiss
"Nieprawda, że nie lubię domowników. Ja także potrafię kochać jak każde inne żywe stworzenie, ale nie bezkrytycznie. Kocham tylko tego, kto na to zasługuje. Uczuć swoich nie wyrażam w sposób głośny i teatralny. Kto nie rozumie cichego mruczenia, ten nie jest godny, by inteligentne, rozumne i obdarzone dobrym smakiem zwierzęta przywiązywały się do niego. Kto nie potrafi w milczeniu siedzieć długo w jednym miejscu, ten nie jest wart mojego towarzystwa. Kto zawsze potrzebuje brawurowych pokazów, kto nie zadowala się prostym pięknem naturalnych ruchów, ten nigdy nie może zdobyć sympatii kota. Kto żąda ciągle czegoś nowego, kto ugania się za zmiennością, za emocją, kto nie lubi spokoju, równowagi, stałości, komu wydaje się, że prawo egzystencji trzeba zawsze udokumentować czynami, kto nie widzi piękna w zadumie, ten nigdy nie będzie miał wiernego kota. Kto goni za pozornymi radościami życia do tego kot odwróci się plecami. Człowiek, którego kochają koty, nie może być człowiekiem bezwartościowym."
Gyorgy Balint 
"Fiołki nie są skromne, gołebie niezbyt pokojowo nastawione, a koty rzadko wpadają na ten bardzo ludzki pomysł, by zachowywać się okrutnie czy fałszywie."
Eugen Skasa - Weiss
"Czy dom bez kota - najedzonego, dopieszczonego i należycie docenionego - zasługuje w ogóle na miano domu?"
Mark Twain
"Nie ma nic bardziej miękkiego, nic, co dawałoby skórze odczucie większej delikatności i niepowtarzalności, niż ciepłe i falujące kocie futro."
Guy de Maupassant
"Kot jest domowy na tyle, na ile mu to odpowiada."
Saki
"Naprawdę intymnych i intensywnych przeżyć dostarczy dopiero żywy kot albo kufel piwa prosto z beczki; ponadto tak jeden, jak i drugi na żywo jest milszy i bardziej godzien ciepłych uczuć niż nawet najpiękniejsze ich obrazy."
Eugen Skasa - Weiss
"Koty żyją w naszych domach, nie zatraciwszy swojej dzikości."
Elizabeth Marshall Thomas
"Karzeł, który siedzi w człowieku, potrafił sklecić róże bez zapachu i trzęsące się pinczery, ale musiał pogodzić się, z chłodną odmową, jaką dały mu koty i lilie."
Eugen Skasa - Weiss
"Któż to wie, czy kiedy baraszkuję ze swoją kotką, to naprawdę ja mam z tego uciechę, czy też to ona zabawia się moim kosztem?"
Michel de Montaigne
"Tu i ówdzie trochę polatującej sierści uświadamia, że koty nie są odpowiednim towarzystwem dla alergikow. Ale dotyczy to również truskawek i pierwiosnków."
Eugen Skasa - Weiss
"Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać Waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem."
Théophile Gautier
"Nie ma nadziei na przyszłość - oświadczył Śmierć.
- Więc co nas tam czeka?
Ja
- Ale poza tobą? - Śmierć spojrzał na niego ze zdziwieniem.
Słucham?
Sztorm nad nimi osiągnął szczyt. Jakaś mewa przeleciała obok nich, tyłem.
- Chciałem powiedzieć - wyjaśnił z goryczą Ipslore - że na tym świecie jest chyba coś, dlaczego warto żyć.
Śmierć zastanowił się przez chwilę.
KOTY, stwierdził w końcu. KOTY SĄ MIŁE."
Terry Pratchett 
"Szczytem szczęścia dla kota jest uwaga, rozmowa, pieszczoty i miłość ze strony człowieka; a dla ludzi nic nie może być pochlebniejszego niż przywiązanie istoty tak dalece niezależnej."
Eugen Skasa - Weiss
"Człowiek jest cywilizowany na tyle , na ile potrafi zrozumieć kota."
Jean Cocteau
"Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem."
Théophile Gauthier
"Koty są czułymi panami, tak długo dopóki znamy swoje miejsce."
Paul Gray
"Kiedy zejdziesz na psy - to nie miaucz!"
Carla Lane
"Bóg stworzył kota, żeby człowiek mógł głaskać tygrysa"
V. M. Hugo
"Ciekawośc zabiła kota, ale satyfsakcja przywóciła go do zycia."
"Ludzi można z grubsza podzielić na dwie kategorie: miłośników kotów i osoby poszkodowane przez los."
Oscar Wilde

piątek, 27 marca 2020

Imiona dla kotów



Imiona dla kotów
Wprawdzie ludzka wyobraźnia i pomysłowość nie znają granic, ale i tak postanowiłam nieco pomóc tym niezdecydowanym w wyborze imienia dla kota.


DziewczynkiChłopaczki
Afera
Afrodyta
Aisza
Allegra
Almalika

Alutka
Amber
Ami
Amidala
Amisia
Anastazja
Aria
Arielka
Artemida
Aszka
Aurora
Babcia
Babsi
Bajka
Balbinka
Barbie
Baryłka
Bastet
Bastis
Bebe
Bella
Berenika
Blusia
Brydzia
Bunia
Carmen
Chanel
Chiquita
Chmurka
Ciapa
Cindy
Ciocia
Cola
Czarnulka
Czu-Czu
Daisy
Dakota
Darling
Dasza
Diana
Ditta
Dixi
Dolce Vita
Donatella
Duśka
Dzidzia
Dzikuska
Dżuma
Eliza
Emma
Enya
Estella
Evita
Fama
Fanta
Fanzenun
Felicita
Felka
Feta
Figa
Filemonka
Fiona
Fiorella
Fisia
Formalina
Francesca
Fraszka
Fredzia
Frotka
Fruzia
Fryga
Frytka
Fuga

Fuksja
Furia
Gabi
Gapcia
Gilda
Goldi
Gryzelda
Hariet
Hera
Ines
Inka
Inwazja
Kaja
Kajzerka
Kiara
Klara
Kleo
Kluska
Kicia
Kiki
Kira
Kitka
Kleo, Kleopatra
Koka
Koko
Kometa
Kora
Kredka
Kreska
Kropka
Ktosia
Kula
Kulka
Lady
Lajzerka
Lala
Lalka
Lara
Lena
Lilka
Lilu
Lola
Lolita

Lucy
Lulu
Luna

Lusia
Łapka
Łatka
Majka
Mała Mi
Mamuśka
Mandarynka
Martini
Marysia
Matylda
Mela
Mercedes
Merlin
Miaucia
Miecia

Migotka
Mika

Miki
Milka
Mimi
Mini
Minu
Mojra
Molly
Mruczka
Mrufa
Mucha
Mufa
Mysia
Myszka
Nadia
Nala
Natka
Nikita
Nimfa
Nina
Nitka
Niunia
Nokia
Norka
Noska
Nuka
Nutka
Ofelia
Okazja
Pajda
Paloma
Panda

Pandora
Pepsi
Pestka
Pchełka
Penelopa
Perełka
Piszczałka
Plama
Pola
Poly
Prychatka
Psotka
Pszczółka
Puma
Pumcia
Pusia
Pyzia
Rafa
Rewolucja
Róża
Runia
Samanta
Sara
Scarlett
Sephora
Skarpetka
Słomka
Słoneczko
Sonia
Sowa
Spacja
Suri
Szarlotka
Szprotka
Śnieżka
Tabita (Tabi)
Tasza
Tina
Tosia
Trynity (Trynia)
Trzykrotka
Tusia
Twiggy
Tygrysia

Viki
Wena
Wenus
Wera
Wiedźma
Yoko
Xara
Xena

Zara
Zazu
Zosia
Zuzia
Żaba


















  Image - Lev Bertenev
Alergen
Alex
Anakin
Apacz
Archimedes
Arlekin
Armani
Atilla
Ator
Avari
Azyl
Babaloo
Bacardi
Bambi
Bandyta
Banshee
Bari
Barnaba
Baron
Basza
Batman
Bazyl
Bąbel
Behemot
Belzebub
Benek
Bestia
Bethoveen
Bilon
Bingo
Binio
Bobek
Boczek
Bodzio
Bolo
Bonifacy
Bono
Boogie
Borys
Browarek
Bruno
Brutus
Buczek
Bursztyn
Buziak
Chester
Ciapek
Coccolino
Colin (Mc Rae)
Cookie
Dekiel
Demon
Devil
Dexter
Diabeł
Didi
Dolar
Dorian
Drakula
Dropsik
Dzieciak
Elvis
Falset
Fakir
Faworek
Felek
Felix
Figaro
Figiel
Filemon
Filip
Fiodor
Fokus
Fox
Fredek
Fuks
Gacek
Gangster
Garfield
Gaspar
Gepard
Gibuś
Gizmo
Gonzo
Gordon
Gremlin
Groszek
Gucio
Harry
Happy
Hektor
Henio
Hrabia
Hunter
Iggy
Imbir
Jinks
Kacper
Kajtek
Kamel
Karmel
Kaszmir
Kasztan
Kąsek
Kikuś
Killer
Kiwi
Klakier
Kleks
Klemens
Kleofas
Kłopotek
Koala
Kobiś
Korek
Kot Angens
Kotecki
Kotyk
Kosmo
Krecik
Kulek
Latino
Lenin
Leon
Lexus
Logan
Lolek
Lopez
Lulek
Łatek
Łazik
Łobuz
Łoker
Maciuś
Maczek
Mafioso
Magik
Magnus
Majonez
Maks
Mamikon
Mamrot
Matrix
Maurycy
Mały
Max
Mefisto
Miki
Miko
Mikrus
Miluszek
Mimik
Misia
Misio
Misza
Morfeusz
Mozart
Mruczek
Mundek
Myszkin
Napoleon
Narcyz
Nelson
Nemo
Neo
Nookie
Nosferatu
Oczko
Oggy
Ognik
Ogonek
Oksymoron
Orion
Oskar
Ozzy
Pafi
Pako
Papi
Pazur
Pershing
Picasso
Piesek
Pikolo
Pikuś
Pimpuś
Pirat
Pluszak
Precel
Przeciąg
Przecinek
Przekot
Ptyś
Pucek
Puchatek
Pumba
Punk
Puszek
Putin
Pysio
Rademenes
Ramzes
Roger von Beep
Rokita
Romeo
Rudi (Rudolf)
Rufus
Rumpel
Rysio
Salem
Saper
Simba
Simon
Sinus
Skoczek
Smaczek
Smoczek
Smutek
Sony
Sprytek
Sylwester
Szaman
Szatyn
Szczęściarz
Taiger
Talib
Tamerlan
Terminator
Tequila
Timon
Tito
Tobiasz
Tofik
Topsik
Tuczek
Tuptuś
Tuti
Tutuś
Tycjan
Tygrysek
Tytus
Uzi
Wandal
Wąsik
Zacier
Zoltar
Zorba
Zyzio
Żaczek

Kot Van

Koty Tureckie
Van 

Historia
Kot turecki Van to kot angorski pochodzący z rejonu jeziora Van w Turcji. Od wieków są tam zadomowione i przyzwyczajone do życia z ludźmi. Po raz pierwszy sprowadzono go do Wielkiej Brytanii w 1955 roku, a oficjalnie uznano za rasę w 1969.

Charakterystyka
Nie istnieją odmiany tej rasy. Futro kotów jest białe z kasztanowymi oznakami pomiędzy uszami, oczami i na ogonie, gdzie na przemian występują ciemniejsze i jaśniejsze obręcze.
Ciało kota jest muskularne i długie, lecz kościec delikatny. Z powodu gęstego futra nogi wydają się grubsze niż są w rzeczywistości. Stopy małe i okrągłe.
Koty te maja trójkątną głowę obramowaną futrem, długi nos, mocny i płaski podbródek. Ich oczy są małe, okrągłe i blisko osadzone. Uszy duże, zaokrąglone i zarośnięte pędzelkami włosów, zaś w środku różowe. Ogon jest średnio długi i obficie owłosiony.
Typowe wady kotów tej rasy to: nierozwinięta muskulatura, okrągła głowa oraz dodatkowe oznaki na ciele.

Temperament
Ci przedstawiciele rasy, którzy urodzili się lub wychowali w pobliżu wody, uwielbiają pływać i radzą sobie z tym całkiem nieźle (łapią nawet mniejsze rybki). Dzięki temu łatwo je kąpać. Wielu zwolenników tych kotów twierdzi, że nie gardzą one kąpielą w wannie wypełnionej ciepłą wodą. W takim przypadku konieczne jest jednak osuszenie kota po kąpieli, aby nie doszło do przeziębienia. Podczas kąpieli ważną rolę odgrywa również temperatura wody - powinna być zbliżona do temperatury ciała kota czyli mieć ok. 38 stopni C.
Kot turecki Van jest kotem domowym od wieków i w rezultacie jest bardzo uczuciowy w stosunku do wszystkich członków rodziny. Niemniej jednak wybiera sobie ulubieńców, często osoby o podobnym, spokojnym charakterze. Rasa ta jest niezwykle inteligentna, ale z powodu zmniejszonej aktywności inteligencja nie ujawnia się na każdym kroku. Takiego kota zadowala życie w domu, ewentualnie z dostępem do ogrodu.

Pielęgnacja

Poleca się codzienne wyczesywanie kota szczotką, podobnie jak okresowe kąpiele. Mięso stanowi podstawę diety, ale koty te nie są w ogóle wybredne. Aby nie doszło do głosu nerwowe usposobienie niektórych osobników, koty należy wychowywać łagodnie choć stanowczo.

Kot Angora

Koty Tureckie Angora

Historia
Jest to jedna z najstarszych ras kotów. Koty te prawdopodobnie pochodzą od manula - kota udomowionego przez Tatarów. Przed wiekami przywędrowały z południowych części Rosji do Turcji, gdzie dziś uważane są za jeden ze skarbów narodowych. Przez ostatnie dziesięć wieków obecne były w literaturze i malarstwie. Ich wizerunki można spotkać na wielu XVIII i XIX- malowidłach. Również w XIX wieku pierwsze angory sprowadzone zostały do USA. Były one jednak przeznaczone tylko dla bogaczy. Ich cena wynosiła bowiem około 3500 dolarów, a była to w owych czasach prawdziwa fortuna.
Niestety, z początkiem XX wieku kotów angorskich zaczęto używać do hodowli kotów perskich. Angory zostały prawie zupełnie zapomniane.
W 1930 roku rząd Turecki zdał sobie sprawę, że ta narodowa rasa zagrożona jest całkowitym wyginięciem. Przeprowadzono program jej ratowania. Koty angorskie (lub przypominające je wyglądem) z różnych stron kraju przewieziono do ankarskiego zoo, gdzie założono ich hodowlę, która istnieje do dzisiejszego dnia. Obecnie jest to rasa bardzo popularna i hodowana w wielu krajach świata.

Charakterystyka
Angory maja harmonijna budowę ciała. Są średniej wielkości, proporcjonalne, smukłe i silne. Maja lekko wydłużony tułów. Ich ruchy są zwinne i pełne gracji. Głowa jest wyraźnie klinowata, oczy duże, okrągłe i lekko skośne. Istnieją osobniki z odmiennie zabarwionymi oczami. Futro kotów angorskich jest długie i jedwabiste w dotyku - latem nieco krótsze niż zimą. Długi puszysty ogon przypomina ogon lisa. Angory ważą od 2,5 do 4,5 kg.
Koty te występują w wielu odmianach barwnych, niestety wielu hodowców preferuje kolor biały. Dążenie do hodowli wyłącznie białych osobników nie jest korzystne dla zdrowia tych zwierząt, ponieważ gen powodujący białe umaszczenie jest również odpowiedzialny za wiele poważnych defektów takich jak głuchota, wysoka śmiertelność płodów oraz uszkodzenia serca.

Temperament
Koty angory są wspaniałymi przyjaciółmi człowieka. Bardzo przywiązują się do swojego właściciela. Ich żywiołowy temperament sprawia, że uwielbiają się bawić, biegać i są ciekawe wszystkiego, co dzieje się wokół nich. Świetnie skaczą. Lubią również towarzystwo dzieci. Doskonale czują się w mieszkaniu, ale równie chętnie przebywają w ogródku.

Pielęgnacja
Jak wszystkie koty długowłose, wymaga regularnego czesania. Ich futro jest stosunkowo łatwe do utrzymania w dobrej kondycji.

Koty Syjamskie

Koty Syjamskie

Historia
Według starych opowieści i nowych badań, koty te wywodzą się z Syjamu - dzisiejszej Tajlandii. Jednak ich pochodzenie jeszcze nie jest do końca wyjaśnione. W Bibliotece Narodowej Tajlandii w Bangkoku, w wierszowanej księdze kotów, znajduje się opis kota odpowiadający kotom syjamskim. Już przed 400 laty w Syjamie sporządzano rysunki kotów syjamskich.
Oczywiście istnieją również różne legendy na temat tych zwierząt. Tak więc królowie w Syjamie hodowali te koty i używali ich jako pałacowych strażników. Koty syjamskie podobno trafiły do Anglii za sprawą konsula generalnego, który otrzymał je w prezencie od króla Syjamu. Później sprowadzono je do Ameryki, gdzie stały się ulubioną i interesującą dla hodowców rasą.

Charakterystyka
Koty syjamskie są średniej wielkości, smukłe i muskularne. Ich elastyczne ruchy robią wrażenie eleganckich. Mają piękną, smukłą szyję. Długie, smukłe ale muskularne nogi są proporcjonalne do reszty ciała. Ogon jest nadzwyczaj długi, spiczasto zakończony. Ich czyste i klarowne oczy promieniują kolorem ciemnoniebieskim.
Futro kotów syjamskich jest krótkie, delikatne i przylega gładko do ciała. Musi pięknie błyszczeć i mieć wyważone zabarwienie, dopuszcza się możliwość cieniowania na bokach. Między zabarwieniem futra i oznak konieczny jest wyraźny kontrast. Oznaki obejmują część twarzową głowy, uszy, stopy i ogon.
Kocięta tej rasy rosną i dojrzewają szybko, pokazując w pełni swoja osobowość.

Temperament
Są to zwierzęta pełne temperamentu, bardzo inteligentne, odważne, łatwo się uczą. Ich duża aktywność sprawia, że nie lubią być pozostawiane na zbyt długo same. Przy ich temperamencie korzystny jest możliwie duży wybieg, najlepiej kiedy mają do dyspozycji dom i ogród. Koty syjamskie czasami zachowują się samowolnie i miewają zmienne nastroje. Silnie przywiązują się do jednego członka rodziny i nie zawsze liczą się z resztą domowników. Stosunkowo dobrze traktują dzieci. Są bardzo " rozmowne" i wyróżniają się mocnym głosem. Dzięki ich zdolnościom i cechom charakteru można nauczyć je wielu rzeczy.

Koty Syberyjskie

Koty Syberyjskie

Historia
Jest to jedna z naturalnych ras długowłosych - często porównywana z mainkunami i norweskimi kotami leśnymi. Według Harrisona Weira, inicjatora pierwszej wystawy kotów i autora książki "Our Cats and All About Them", koty syberyjskie były jedną z trzech długowłosych ras wystawionych na pierwszej wystawie w XVIII wieku. Obecnie można je spotkać na wystawach w wielu krajach świata. W USA hodowane są od 1990 roku.

Charakterystyka
Koty syberyjskie są duże, muskularne i silne. Kotki ważą 4 -6 kg, waga kocurów dochodzi do 8 -10 kg. Okres wzrostu wynosi u tej rasy około 5 lat. Tułów jest wydłużony, a tylne kończyny nieco dłuższe od przednich. Średniej wielkości głowa jest okrągła, policzki pełne. Niektóre osobniki mają na uszach pędzelki włosów jak u rysia. Duże oczy mają zwykle kolor zielony. Okrywa włosowa u kotów syberyjskich jest półdługa do długiej, wierzchnie włosy posiadają nieco oleistą strukturę, co sprawia, że futro jest wodoodporne. Ogon jest dość długi i puszysty. Koty te występują w wielu odmianach barwnych, oprócz umaszczenia kotów syjamskich.

Temperament
Koty syberyjskie są przyjacielskie i lojalne. Często są ciekawskie i podążają za swoim właścicielem po całym domu aby nie przegapić czegoś ciekawego. Uwielbiają wskakiwać na wysoko położone miejsca, dlatego ważne jest aby nie trzymać łatwo tłukących się przedmiotów na wysokich półkach. Koty te lubią zabawę i są bardzo towarzyskie. Dobrze traktują dzieci, łatwo też przystosowują się do towarzystwa innego zwierzęcia w domu.

Pielęgnacja
Jesienią i zima okrywa włosowa kotów syberyjskich wymaga bardzo niewiele szczotkowania, jednak późną wiosną i latem szczotkowanie powinno być na porządku dziennym, gdyż krótsze w tym okresie włosy mają skłonności do filcowania się.

Koty Somalijskie

Koty Somalijskie

Historia
Koty somalijskie pochodzą od kotów abisyńskich: w wyniku mutacji powstały koty abisyńskie długowłose, które w dalszej hodowli nazwano kotami somalijskimi. Na wystawach kotów rasowych po raz pierwszy pojawiły się w połowie lat 60-ych.

Charakterystyka
Koty somalijskie są muskularne, sprężyste, średniej wielkości, o mocnej budowie ciała. Kończyny długie, smukłe i silne. Ich futro jest średniej długości, a puszysty ogon przypomina lisią kitę. Mają bardzo sympatyczne pyszczki, które wyrażają inteligencję, temperament i ciekawość. Oczy w kształcie migdałów mają wyraziste bursztynowo żółte lub zielone zabarwienie.
Koty te występują w kilku odmianach barwnych m.in. koty somalijskie umaszczone dziko, złociste, niebieskie, beżowe. Charakterystyczną cechą jest to, że bez względu na umaszczenie włosy są jaśniejsze u nasady i ciemniejsze na końcach. Mimo, iż futro może wyglądać na nieco szorstkie, w dotyku jest nadzwyczaj miękkie i delikatne.

Temperament
Koty somalijskie są aktywne, sprytne i lubią się bawić. Powinny mieć do dyspozycji dużo różnorodnych zabawek i miejsca do zabawy. Najlepiej czują się w towarzystwie drugiego kota o podobnym temperamencie. Mogą być trzymane w mieszkaniu, jeśli jest ono dostatecznie duże. Najlepiej jednak czują się w domu z ogrodem. Są stosunkowo łatwe do wychowania. Lubią towarzystwo dzieci, dla których są delikatne (oczywiście ta delikatność musi być odwzajemniona).
Są one bardzo przywiązane i lgną do ludzi. Ich ciekawość sprawia, że często zaglądają do otwartych szafek, szuflad itp. Odznaczają się cichym i delikatnym głosem, którego używają raczej rzadko. Chociaż lubią pieszczoty, nie można zaliczyć tej rasy do "kanapowców".

Pielęgnacja
Ich futro wymaga niewiele szczotkowania, jednakże koty te są bardzo wdzięczne za jego prawidłową pielęgnację. Szczotkowanie jest dla nich jednocześnie oznaką przywiązania.